Венелин Делгянски

FARM HERO Венелин Делгянски: Имаме честта да работим земята и да произвеждаме хляба на хората
“Голяма част от населението на Пловдивска област се храни с хляб, произведен от нашата пшеница”. Това научаваме от новия участник в поредицата Farm Heroes by UPL - земеделеца Венелин Делгянски от “Гранд Агро” - едно от най-големите и модерни стопанства в южна България за производство на пшеница, ечемик, рапица и слънчоглед.
От 5 дка семейна градина до 65 хил. дка зърнопроизводство
Професионалният път на Венелин в земеделието започва през 2003 г., но изглежда предопределен още в детските години.
“Не мога да си представя да работя нещо друго. Аз съм израснал в Раковски - град, но от селски тип. В трудните години прехраната на нашето семейство осигурявахме с много работа на полето. Като всяко едно момче, израснало на село, съм обичал полето и това, което излиза от недрата на земята”, разказва той.
Стопанството, което управляват Венелин и баща му Йосиф Делгянски, е на площ от 65 хил. дка в общините Раковски и Брезово. Всичко обаче започва от 5 дка домати, с които семейството е изкарвало прехраната си. Разбира се, разликата между малката семейна зеленчукова ферма и професионалната земеделска компания, която осигурява работа на над 45 души, е много голяма.
За да бъдат рентабилни и да останат на пазара Делгянски не спират да се развиват през последните 20 години. “Земеделието, както всеки един сектор, се развива много динамично. Въпросът е умело да управляваме средствата си, да менажираме рисковете и да знаем какви инвестиции да правим, за да бъдем конкурентоспособни. Все пак идеята на всеки един бизнес е той да бъде на печалба”, казва Венелин.
Освен инвестициите във високотехнологични и високопроизводителни машини, които са много важен фактор - особено при липсата на работна ръка, от ключово значение са новите технологии. Заедно с цифровизацията на машините (GPS навигации, дистанционен контрол на операциите), в стопанството се внедряват почвени анализи, на база на които се прави променливо торене и оптимизирано хранене на растенията.
Суша, напояване, държава
С огромна сила земеделците усещат върху плещите си промените в климата през последните години. Това ги кара да бъдат максимално гъвкави и адаптивни, включително и да вземат трудни решения.
За да придобием представа за това колко много са се променили условията на климата през годините, Венелин дава следния пример: “Не може да правим земеделие по старите учебници от преди 40-50 години. Ако тогава валежите са били 700-800 л. на годишна база, сега в Брезово сме с 280 л. Няма как да правим земеделие по стария начин. И ако не се адаптираме към климатичните промени, няма да оцелеем!”
Стопанството на Делгянски е сред пионерите в прилагането на технологии с минимални и нулеви обработки на почвата. Опитът, който трупат през годините, им помага да изградят технология, подходяща за техния регион.
В условията на трайно засушаване, Делгянски правят опити с различни торови норми. Наложило им се е също така да спрат отглеждането на царевица заради липсата на достатъчно валежи, но и заради невъзможността да инвестират в напояване.
“Ако държавата ми осигури вода до този блок и ми сложи водомер, аз ще си плащам водата. По какъв начин ще инвестирам след това, за да поливам, е моя работа, но ролята на държавата е да осигури ресурса, с който да се справям”, категоричен е Венелин.
Говорейки за напояване, има и друг ключов фактор - недобре уредените поземлени отношения. “Каква инвестиция да направя аз на това поле - пивот ли да сложа, капково напояване ли да сложа, като не съм сигурен колко време ще ползвам тази земя. Ние се стараем да сключваме 10-годишни договори с нашите арендодатели, за да имаме сигурност, но това не е достатъчно”, споделя Венелин Делгянски.
За фермерите и обществото
За обществото всички тези трудности, пред които са изправени земеделците, остават скрити. И не само това. Хората от големия град не си дават сметка какво представлява земеделската работа – било то и в едно модерно стопанство. Земеделците са най-обикновени хора като всеки един човек, казва Венелин. Разликата е в това, че “имаме честта да работим земята, имаме честта да произвеждаме хляба на хората. Не сме престъпници, а просто хора, които работим тази земя!” За Венелин негативизмът и обвиненията на обществото спрямо земеделците са напълно неоснователни:
“Чуваш по медиите, че земеделците получават милиони субсидии. Когато тези средства обаче се разделят на 1 дка, се вижда, че не са чак толкова много. Ние също имаме разходи за производство и тези разходи постоянно се увеличават. Никой обаче не казва на каква цена са торовете, как влияе войната на цените и пазарите на слънчоглед и пшеница. И оттам идва целият негативизъм. Защото хората си представят, че ние сме просто едни големи производители, които по цял ден обикалят с джиповете и ходят по почивки… Но това не е така! Ако искаш едно стопанство да бъде рентабилно и да работи, ти трябва да си на полето всеки ден. Аз прекарвам тук всеки ден 12 до 16 часа, за да съм при работниците и да следя дали има проблеми с машините, дали върви сеитбата, дали е добре обработено полето и т.н.”
Венелин Делгянски, който е и баща на две момичета, е категоричен, че е необходима промяна в нагласите на обществото към земеделските производители. “Тази промяна идва от самите нас”, казва той.
Стопанството си партнира с детската градина и училището, които посещават дъщерите му. Създали са програми, по които деца посещават фермата, за да видят от къде идва храната. “Това са градски деца, които не са виждали слама, не знаят какво е пшеница. И когато дойдат тук, те са много щастливи. Това е начинът да променим отношението и да популяризираме нашия бизнес - трябва да работим с младите хора, с журналистите, с университетите“, категоричен е земеделецът. Неслучайно всяка пролет и есен студенти от различни специалности на АУ - Пловдив се обучават в стопанството, а Венелин изнася лекции пред студенти - от опита на реалния бизнес със зърнопроизводство.
“Герои ли са фермерите?”, питаме за финал. “Фермерите не са герои. Аз виждам като герои семействата на фермерите - децата и съпругите на земеделците, на механизаторите. В нашия бизнес няма работно време, когато трябва да сме на полето. Заради отдадеността си към работата, ние сме жертвали времето за най-ценното - семейството и децата си“, споделя Венелин.
За партньорството с ЮПЛ България
Венелин Делгянски, Гранд Агро ООД, гр. Раковски
„Това, което ми прави впечатление при ЮПЛ, e отношението към клиента. Във всяка една търговска фирма на първо място е важно отношението и да бъдеш честен с човека, който е срещу теб. Освен отзивчивостта, която получаваме от представителя на ЮПЛ Запрян - в момента, в който му се обадя за проблем, реагира веднага - идва, обикаляме полето, обсъждаме ситуацията. Освен това, качеството на продуктите на UPL е много добро. Всяко нещо, което ми е казал, че работи - наистина работи!“